תפריט מובייל

אחד מסוגי המסחר הנפוצים ביותר בסחר הבורסאי הוא מסחר במדדים. היום ניתן לסחור במדדים שונים בארץ ובעולם.

מסחר בשוק ההון: מהו מדד?

מדד הוא פרמטר מסוים, בדרך כלל מספר, המגדיר את ההשתנות של תופעה מסוימת במשך תקופה מסוימת או במקומות שונים. כזה הוא לדוגמה הפרמטר המגדיר את השתנות מחירי המוצרים בישראל, שנקרא, כמובן, מדד המחירים לצרכן ואותו קובעת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בהקשר למסחר בבורסה, מדד מגדיר את השינויים החלים במחירי המכשירים הפיננסיים השונים כדוגמת מניות. המדד המוכר ביותר שבוודאי גם אתם שמעתם עליו הוא מדד המעו"ף, או בשמו החדש מדד תל אביב 25. מדד זה מגדיר את השינויים החלים במחירי המניות של 25 החברות החזקות במשק וניתן לסחור בו באופן דומה לאופן בו מתבצע מסחר במניות סטנדרטיות.

במאמר זה נציג לפניכם מדדים שונים בארץ ובעולם, וניתן לכם טיפים מקצועיים לביצוע נכון של מסחר במדדים.

מסחר במדד ת"א 25

מסחר עצמאי בבורסה - מדד ת"א 25 הוא, כאמור, הפרמטר המייצג את 25 המניות ששווי השוק שלהן הוא הגבוה ביותר. אחוז השינוי של מדד זה נמדד באמצעות שקלול חישוב שווי השוק של כל המניות הנכללות בו, בהתייחס לשווי שלהן ביום המסחר הקודם. קביעת המניות המרכיבות את המדד (הרכב המדד) מתבצעת בימים הראשונים של חודש ינואר ובימים הראשונים של חודש יוני בכל שנה, בהסתמך על מחירי המניות ב-15 לחודש דצמבר בשנה שחלפה וב-15 לחודש יוני, בהתאמה. המסחר במדד זה מתבצע בדרך כלל באמצעות אופציות בגלל הנזילות הגבוהה ועלויות העסקה הנמוכות, אך לעיתים באמצעות המניות עצמן.מסחר זה מתבצע בצורה אלקטרונית ונמשך לאורך כל שעות המסחר. מחזורי המסחר במדד זה הינם גבוהים מאוד, וזאת משום שהוא המדד העיקרי ומרכז את מרבית העניין בבורסה הישראלית.

קיימים מדדים נוספים פרט למדד זה, ביניהם מדד תל אביב 100. כלומר, מאה החברות בעלות שווי השוק הגבוה בישראל, המכילים גם את מדד תל אביב 25. מדד ת"א 75 (אותו עקרון כמו תל אביב 100) וכן את מדדי היתר שמכילים מניות של חברות בעלות שווי שוק נמוך יותר ושאינן נכללות במדד תל אביב 100. ישנם מדדים שונים למניות היתר כגון יתר 30 או יתר 100. קיימים גם מסחר אופציות מעוף על מדד ת"א 25, במדדים אלו ישנם מסחר ישיר במניות אלו ולא דרך נגזרים. חשוב לציין, שהנזילות בהם נמוכה, ולעתים גם נמוכה בהרבה, ממדד תל אביב 25 ולחברות יש שאיפה להגיע למדד זה, מעבר לרצונן לגדול בשווי השוק השלהן, בגלל החשיפה למשקיעים שונים, לעתים גם זרים, מעצם הלגיטימציה במדד זה. בישראל ישנם גם מדדים סקטוריאליים אשר באמצעותן יכול משקיע להיחשף למניות מסקטור מסוים כגון: בנקים, פיננסים, אנרגיה, ביומד ועוד.

מסחר במדדים בארה"ב

מסחר בבורסה האמריקאית - בארה"ב יש שתי בורסות גדולות מאוד, המרכזות את רוב פעילויות המסחר במדינות השונות. הבורסה הראשונה בחשיבותה בארה"ב היא הבורסה בניו יורק, כאשר המדד הנסחר בה ביותר הינו מדד הדאו ג'ונס. מדד זה מתייחס למניותיהן של 30 החברות הציבוריות בארה"ב בעיקר מתחום התעשייה ושיש למשקיעים רבים עניין בהן. חברות אלה משתייכות למספר תחומי עיסוק חשובים בארה"ב, ביניהן שירותים פיננסיים, תרופות, מזון מהיר, ביטוח, משקאות קלים ועוד. ישנם מקרים בהם ההחלטה האם חברה מסוימת תיכנס למדד זה או לא תיקבע רק על סמך השיקול של ייצוג הולם למגזר תעשייתי מסוים.

מדד נוסף שנסחר בבורסות בניו יורק הינו מדד S&P 500, הכולל מניות של 500 תאגידים, אמריקניים ברובם. כל התאגידים שמניותיהם נסחרות במדד זה הינם חברות ציבוריות גדולות אשר מניותיהן נסחרות בבורסות הראשיות של ארה"ב – הבורסה בניו יורק והנאסד"ק. אחרי מדד דאו ג'ונס זהו המדד של מניות אמריקאיות שהינו הרחב ביותר והמגמה שלו מהווה אינדיקציה טובה ביותר לגבי מצבה של הכלכלה האמריקאית. עוד מדד מוכר בארה"ב הינו מדד הנאסד"ק שמרכיב בעיקר מניות טכנולוגיה על פי קריטריונים שונים. לבורסת נאסד"ק ישנם כמה מדדים כגון נאסד"ק 100 או מדד הנאסד"ק הכללי.

מסחר במדדים באירופה

מסחר במדדים באנגליה מתבצע בבורסה לניירות ערך בלונדון. בבורסה זאת המדד המוביל הוא מדד ה-FTSE 100, מדד שכולל את 100 החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר באנגליה. החברות הנכללות במדד זה צריכות להיות רשומות למסחר בבורסה הלונדונית במחיר מסוים שנקבע מראש ולעמוד בקריטריונים נוספים כגון מבחני לאום ועוד. מדד זה מהווה אינדיקאטור משמעותי לגבי מצבו הכללי של שוק המניות במדינה. בצרפת יש את מדד ה-CAC40, המכיל את 40 החברות הגדולות בצרפת, בגרמניה יש את מדד ה-DAX. שלושת המדדים הללו הינם המוכרים ביותר באירופה, אך חשוב לדעת כי כמעט לכל מדינה באירופה ישנם מדדי מניות. בנוסף לכל אלה ישנו גם מדד ה-EuroStoxx-50, שמכיל 50 מניות מכלל מדינות היבשת ומהווה מעין בנצ'מארק למניות היבשת.

מסחר במדדים באוסטרליה/ ארצות המזרח

באוסטרליה יש בורסה מובילה אחת, ASX שמה, ורוב החברות שנסחרות בה הינן חברות פיננסיות, חברות המשתייכות לתעשיית הכרייה ולתעשיית המתכת וחברות צרכניות. המדד המוביל בבורסה זאת הינו מדד ה- S&P/ASX 200, מדד אשר בו נכללות 200 המניות בעלות שווי השוק הגבוה ביותר בבורסה האוסטרלית. בבורסה האוסטרלית ישנו גם מדד S&P/ASX 100, והעולם קשוב גם למדד ה-Nikkei-225 המכיל את החברות הגדולות ביפן, למדד ה-Hang Seng בהונג קונג, Shanghai-300 בסין ולמדדים נוספים באזור.

כיצד מבצעים מסחר במדדים?

אם אתם עושים את צעדיכם הראשונים בעולם המסחר ומעוניינים להרשם ללימודי שוק ההון  או לקרוא יותר על התחום של מסחר במדדים, כדאי שתפנו אל מנהל תיק השקעות מקצועי, אשר יסביר לכם את הנושא מ-א' ועד ת'; אם אתם כבר יודעים יותר על מסחר בבורסה ועל מסחר במדדים אולם עדיין לא בטוחים שתוכלו לעשות זאת בעצמכם בצורה הטובה ביותר, חשוב שתפנו לאיש מקצוע אשר ייתן לכם טיפים שימקסמו את הסיכויים שלכם לבצע את הפעולות הנכונות. במידה ואתם כבר "שועלים ותיקים" בתחום המסחר בבורסה בכלל ובתחום מסחר במדדים בפרט, חשוב שתמצאו את מערכת המסחר שממנה תוכלו להפיק את המרב. לשם כך חשוב לפנות אל חברה המתמחה בתחום ואשר תספק לכם גם מערכת טובה וגם ליווי צמוד למקרה הצורך.

קוואנטום שוקי הון.
מסחר במדדים תוך ליווי מקצועי של חברה המתמחה בתחום. החברה מתמחה בתחומים השונים של השקעות בבורסה ותעמיד לשירותכם יועצי השקעות ומנהלי תיקים מקצועיים שילוו אתכם לאורך כל הדרך.

מסחר בשוק ההון - מסחר עצמאי בבורסה לקבלת מידע נוסף ולקביעת פגישה – צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.