מה זה אלגו טריידינג? 

התחום של אלגו טריידינג אינו מפותח מספיק עדיין, אך לאחרונה חלה תפנית בהקמתן של חברות גדולות שהחלו לעסוק בו. אלגו טריידינג, הוא תחום המאתגר את המתמטיקאים הגדולים ביותר, לחשוב על אלגוריתמיים מלאכותיים שינצחו את הבורסה תמיד, ויובילו את המשקיעים בה לרווחיות גבוהה ככל הניתן. 

מסחר אוטומטי

אז מה זה בכלל אלגו טריידינג ?

אלגו - מלשון אלגוריתם, וטריידינג - מלשון מסחר. כלומר מסחר בשימוש אלגוריתם מלאכותי. כפי שנאמר, טובי המתמטיקאים, אנשים מתחום המימון, טובי אנשי ההייטק ובוגרים מצטיינים בתחומים נוספים אחרים, מנסים לפתור את הנוסחא המסובכת, שתביא אותם לרווח תמידי בשוקי ההון.

תחום הבינה המלאכותית מלא בשאלות מורכבות, מה שמקשה מאוד להגיע לפתרון חד משמעי וברור לשאלה זו. מי שיגיע לפיצוח אלגוריתם זה, יהיה ללא ספק אחד האנשים העשירים בעולם, אם לא העשיר מכולם. בדומה ליחידים פרטיים קיימות כיום גם חברות רבות שמנסות להגיע לפתרון של אלגוריתם זה, אך עדיין לא נמצאה הנוסחא המנצחת להבאת רווח תמידי ללא סיכון עבור אותם המשקיעים (ספק גם אם תמצא..). מאידך, עדיין קיימים גופים שיכולים בעזרת מסחר המבוסס בצורה כזאת או אחרת על אלגו טריידינג לרווחים הולמים בהתאם לסיכונים הנלקחים וככל שיציבו יחס טוב בין השנים - כך יהיה מוצלח יותר האלגוריתם.

למרות אי ההצלחה בהשגת נוסחת הקסם של האלגוריתם ההמושלם, חברות רבות שנוסדו בשנים האחרונות הרוויחו סכומי כסף אדירים בעקבות השימוש במערכות אלגו טריידינג שבנו ופיתחו. חברות אלו מעסיקות אנשי מתמטיקה ואנשים מתחומים נוספים אחרים שאחראיים על פיתוח אלגוריתמים ויישומם במערכות המקדמות שברשות החברה.

תחום האלגו טריידינג, החל את דרכו כבר בשנות השמונים, אך רק בעשור האחרון, הוא תופס תאוצה בעולו כולו ולאחרונה גם בישראל. אנו עדים בשנים האחרונות, למשקיעים ישראלים רבים, המתוודעים לשיטה, ונוהגים להעזר בה.

ישראל מול העולם - מי מוביל ביצירת אלגו טריידינג חדשני ?

גם בישראל בדומה לשאר העולם המערבי המפותח, תחום זה של אלגו טריידינג הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות. רבות מן החברות הסוחרות בשוק הישראלי בפרט, ובשווקים הגלובליים הבינלאומיים בכלל, נעזרות במערכות מתקדמות אלו, זאת כדי להשיג יתרון משמעותי על הסוחר הביתי הפשוט. הם מנצלים מערכות מתוחכמות אלו כדי להסב רווחים ללקוחותיהם, ומייעדים מערכות אלגו טריידינג אלו למסחר של המחר.

יש הטוענים כי ישראל והמוח הישראלי היא מעצמה עולמית בכל הקשור למסחר באמצעות אלגו טריידינג. חברות ישראליות שקמו בשנים האחרונות מעבירות מניסיונם ומהפיתוחים שייצרו במהלך השנים לחברות אחרות ברחבי העולם הגדול. חברות אלו לעיתים אף מוכרות אלגוריתמים מסוימים שהניבו עבורם סכומי כסף גדולים, כך שיניבו סכומי כסף גם לרוכשי מערכות אלגו טריידינג אלו.

בשנת 2009 נחשפה בארה"ב פרשה היסטרית בגודלה, אודות המסחר באמצעות אלגו טריידינג. שוטרי FBI טפסו עובד לשעבר בגולדמן-זאקס, בטענה כי גנב ממחשבי החברה אלגוריתם מסחרי ששימש את החברה, והעבירו לחברה אחרת בה החל לעבוד. העברת אלגוריתם או לעיתים אף מערכת אלגו טריידינג שלמה לחברה מתחרה, מבלי שתתקבל על כך תמורה מצד החברה הרוכשת נחשב בפירוש לגניבה.

אלגוריתם נפוץ מאוד במערכות אלגו טריידינג הוא אלגוריתם המורה על קניה ומכירה מהירים מאוד, עד אשר לאדם המומחה ביותר קשה להבין את המהירות בה מתבצע מהלך זה. העסקה מופעלת על אלפיות השנייה ומביאה את אותו אלגוריתם ליצירת פער חיובי בין העסקה הקודמת, לבין העסקה האחרונה שהתבצעה. לפי דבר שמועות, הבנק הגדול שהשתמש באלגוריתם זה היה בנק גולדמן-זאקס שברבעון השני של שנת 2009 גרף לקופתו סכום אדיר של 3.4 מיליארד דולר. הדבר המדהים יותר היה בעובדה, כי רק יומיים מבין ימי המסחר באותה תקופה הסתיימו בהפסד, וכי בכל יום (מלבד יומיים אלה) גרף הבנק בממוצע סכום של כ- 100 מיליון דולר.

ללא עזרתם של רשויות החוק אלגוריתם זה היה נגנב מגולדמן-סאקס ויכול היה להסב נזק בלתי הפיך למערכות הבנק שבאותו זמן החלו להרגיש את העלייה המשמעותית בשערי המניות, לאחר המשבר הכלכלי העולמי.

בישראל לעומת זאת, תחום האלגו טריידינג לפי שעה מפותח הרבה פחות ולרוב נעשה בו שימוש ע"י בתי נוסטרו או קרנות השקעה סגורות. אך נוכל לשים לב שגם בבורסה הישראלית קיימות לא מעט מכונות מסחר שפועלות בעיקר בתחום הנגזרים וגם בתחום המניות והאג"ח.

כמובן שרצוי שלא להתעסק באופן עצמאי במכירת מניות ובקניית מניות במהירות, לצורך עשיית רווחים בדומה למערכות אלגו טריידינג. לא רק בשל העובדה כי תחום זה מסוכן ובעל סיכוי רב להפסד, אלא בגלל העובדה שמכירת וקניית מניות כרוכה בתשלומי עמלה למקום בו אנו מנהלים את תיק ההשקעות ששוחקים את תיק ההשקעות.

אנשים רבים ברחבי העולם מגלים עניין בכל הקשור לשיטת מסחר מתקדמת זו, הן אם מדובר ביצירת רווחים והן אם בשל העובדה שהם מעוניינים לפתח משהו שאף אחד לא חשב עליו עדיין. אותם אנשים לעיתים נאספים במקומות שהעין חשכה עליהם, כדי לנסות ולחשוב יחדיו כיצד מפצחים את הנוסחא של האלגוריתם שיביא לכל העוסקים בו עושר אינסופי.

מצד אחד, רבים טוענים כי אלגו טריידינג הוא המסחר שילווה אותנו בשנים הקרובות, וכי הוא עשוי להתפתח עד כדי שיהיה בעל משמעות רחבה במסחר בשווקי העולם, אך מצד שני, מעט מאוד אנשים סבורים כי באחד מהימים יצליחו לפתח נוסחא אחת שתעמיד במבחן את השווקים הגלובליים.

בתחום האלגו טריידינג, קיימים מספר תתי ענפים הראשון והמוכר הינו תת תחום ה-HFT, מסחר המבוסס על עסקאות תוך-יומיות מהירות (High Frequency Trading) שמטרתם להרוויח כתוצאה מעיוותים כאלה או אחרים בשוק. על הסוחרים הללו גם נמנים סוחרי הארביטראז' אשר מעונין להרוויח מפער מחירים שנותר על אותו נכס, באמצעות מכשירים פיננסיים שונים וכן גם עיוותים ספקולטיביים יותר אשר מבוססים על קורולציות שונות בין מניות או מכשירים פיננסים שונים. ישנם גם אלגוריתמים אחרים שמבוססים על ספקולציות לטווח ארוך יותר אשר להם הסתברות גבוהה להרוויח ביחס לסיכונים.

אנו מביאים מספר פתרונות בסוג השקעה זה אשר יכולים להיות משולבים בתיק ההשקעות ע"פ רמת הסיכון המתאימה ללקוח. הלקוחות של קוואנטום שוקי הון נהנים מצד אחד מניהול תיק מתוחכם בשונה מהניהול המסורתי המוצע ע"י רוב בתי ההשקעות ומאידך נהנים מהמסגרת הגמישה והשקופה של ניהול תיקים.

קוואנטום שוקי הון מעניקה לך אפשרות להנות משלל מערכות מחשוב מתקדם במגוון השווקים.

ניהול אלגוריתמי - בקוואנטום שוקי הון מנהלים השקעות ברובוט אוטומטי.

© כל הזכויות שמורות לקוואנטום שוקי הון עוצב ונבנה ע"י פרומו - אסטרטגיה שיווקית ופרסום